Home History Culture German Maps & Villages
Index for the Map of the German Settlements in Bessarabia

Map by Dr. Karl Stumpp

Index compiled by Josephine Eckman

Legend

+Extinct or abandoned
communities
(k) Catholic villages, all other
villages are Protestant villages
(H) Landowners
(h) Rental estates

Akkerman (Cetatea Alba)
Alexanderfeld 9A
Alexandrowka 8A, 7C
Alibei L. 9E
Alt-Elft 8C
Alt Onescht (h) 5A
Alt-Posital 8C
Andrejewka 8E
Annowka (Manscha) 7D
Arzis 9C
Babei 7E
Bad Burnos 9E
Baimaklia 8A
Bairamtscha 8D
Bajusch 7A
Balaban 9B
Balabanka 9E
Balaktschelly 8D
Balmas (k) 5C
Balzer 10C
Belz 1 0
Bendery 5C
Benkendorf 8E
Beresina 8C
Bergdorf (H) 6A
Blumental 6B
Bolgrad 10B
Borodino 7C
Bosyrjamka 9E
Braila 11A
Bratuleni (h) 4A
Brienne 9C
Budaki 9E
Budaki L. 9E
Cahul Liman 11 A
Cahul River 10A
Ch. Bodamer 8C
Ch. Ensseln-Müller 8D
Ch. Fuchs 8D
Ch. Gerstenberger 8D
Ch. Gnadenheim (Semistotta) 7C
Ch. Hahn 7C
Ch. Hoffman 7C
Ch. Kroll 8C
Ch. Roduner 8D
Ch. Schlenker 8C
Ch. Schulz 7E
Ch. Schulzenheim 9E
Ch. Wagner 8D
+Danielsfeld 7E
Demir-Chadschi 9D
Dennewitz 9C
Divisia 9D
Dnjestr River 3C
Donau 11A
Donau River 11C
Dt. Ketrossy 5C
Dubossary 4C
Ebenfeld 6A
Eichendorf 8A
Eigenfeld 8D
Eigengut (Ch. Schimke) 8D
Eigenheim 7E
Emmental (k) 6C
Ensslen 9E, 10C
Faas 8E
Faleschti 20
Flaig 10C
+Freudenfeld 7D
Friedensfeld 8D
Fredenstal 8C
Friedrichsdorf 10C
Frumschika 7C
Fuchs 9E
Fundu-Sarozika (h) 6B

Furstenfeld 6A
Gassert Roduner 9E
Gerling 8E
Glückstal 1A
Gnadenfeld 7D
Gnadental 9D
Götz 8C
Gutheim 7D
Gut Singer 5C
Hagiden River 9D
Halle (Alisowka) 8E
Hannowka (h) 7C
Hantsheschti 5B
Hartop 7A
Helenowka (h) 7C
Hirtenheim (h) 5C
Hoffmannsfeld (Luxemberg) 8C
Hoffnungsfeld 9C
Hoffnungstal 7C
Husi 6A
Irion 9E
Ismail 11B
Jakobstal 7D
Jalpug Liman 11B
Jalpug River 7B
Jargara 7A
Jassy 4 0
Jekaterinowka 6B
Josefsdorf 7C
Kahul 9A
Kamtschatka (h) 9D
Kantemir 7C, 8E
+Kaschpalat 8C
Katlabug L. 11B
Katlebug (h) 9D
Katzbach 8C
Kilia 11C
Kischinew 4B
Kisil 6D
Klöstilz 8C
+Kl. Sarata 9D
Kogälnik River 7B
Kolatschowka 7C
Komrat 7B
Korntal 7D, 8D
Krasna (k) 8C
Kulevcea 8D
Kulm 8C
Kunduk L. 10D
Kurudschika 7C
Kurz 9E
Lapuschna 5A
Larga (k) 5C
Leipzig 7C
Leowa 7A
Luga 6C
Luxenburg (h) 9E
Maltscha 10C
Mansburg 8E
Mansyr 7C
Manukbejewka 6A
Maraslienfeld 9D
Mariental 6B, (+) 7D
+Mariental (Regina Maria) 6A
Mariewka 6C
Mathildendorf 7C
Michaelowka 9D
Minger 6A
Mintschuno 7C
Mischeny 7A
Missowka (h) 5C
Mologa 8E
Naslawtscha 1 0
Netusche-Weilen 9A
Neu-Alexandrowka 8D
Neu-Annowka 7C
Neu-Arzis 8D
Neu-Borodino (H) 7C
Neu-Brienne 9C
Neu-Dennewitz 7A
Neu-Elft 9C
Neufall 9E
Neu-Friedental 8C
Neu-Josefsdorf (H) 7C
Neu-Kureni (h) 6C
Neu-Mathildendorf 7C
Neu-N’Kolajewka 5C
Neu-Odessa (h)
(Olgental) 7D
Neu-Oneschti (h) 5A
Neu-Paris 8C
Neu-Postal 8E
Neu-Sarata 7A
Neu-Seimeny (H) 8E
Neu-Strymha (h) 10
Neu-Tarutino 7C
Nusstal (H) 9B
Ober Albota 9B
Oberer Trajanwall 6A, B, C
Obnescht 7D
Orchei 3B
Owidiopol 7E
Paris 8C
Paropora 10C
Paruschowka (H) 9A
Pawlowka 8E, 9D
Petershal (h) 7C
Pharaonowka 7D
Phillipowka 7C
Plachtejewka 8D
Plotzk 9C
Pomasan 10C
Popadra 9E
Prut River 10A
Reimann 9E
Reni 11A
Renz 4 0
Reulingen (h) 7C
Reut River 1A
Roemmich 4C
Rohrbach (h) 7A
Romanowko 7C
Rosenfeld 8D
Rosental (H) 6A
Ryschkanowka 1 0
Sangera 5B
Sarata 8D
Sarata River 7D
Sarazika (Eckert) 8D
Saria 7E
Sarjari (h) 9D
Schabo 8E
Schabo-Possad 8E
Schabolat 8E
Schagen L. 10D
Scholtoi (h) 2 0
Schwarzes Meer 10 D-10E
Seimeny 7E
Sofiental 8E
Sofiewka 9A
Soroki 1B
Stanhopka 8D
Strassburg I (H) 8E
Strymbeni 5A
Tamurka 8C
Taraklia 9B
Tartar-Bunar 9D
Tarutino 8C
Teplitz 9C
Tiranpol 5D
Truptscha (Gäckle) 7C
Tschadar-Lunga 8B
Tschaliver 7C
Tschentschelly (h) 8D
Tschiligider 8D
Tschiligider River 8D
Tschischilia 6B
Tschischma 10C
Turlaki 8E
Unter-Albota 9A
Unter Trajan Wall 10 A, B, C, D
Vadeni 8C
Veigel 7C
Wirschniowka 7A
Wittenberg 8C
Wolontirowka 7D
Wosnesensk 8C
Zaim 6C

Map of the German Settlements in the Odessa District (Particularly the Western Part of the Cherson Province)

Map by Dr. Karl Stumpp

Index compiled by Josephine Eckman

Legend

Eisenbahn = railroad
Fahrwege = main road
Flusse = river
Kunststrasse = ?
Gebietsgrenze = border
(5.522) # of Germans living in
that city
Russian Villages
German Villages
Mother Colonies
Ch. = Chutor or Gutshof
Farmstead or farmyard
(+) = became extinct during the
time of the Soviet uprisal
(++) = was no longer in
existence before 1918
* = was begun during the time
of the Soviet uprisal
(e) = Protestant
(k) = Catholic
Some villages have two names.
The German names were
changed to Russian names in
the late 1800’s. The name in (
) is the other name of the village.

Adamowka (+Esslinger) 3D
Adshiaska 7E
Akkermann 9C
(+) Alber (e) 2D
Alexanderfeld (e)
(Adamovko) 6E
Alexanderfeld (k) 5C
Alexanderhilf (e) 8C
Alexandrowka 3E, 8D
Alt. Kaltscha 5E
Altrelental (e) 7E
Amborow (Lichterfeld)
Ananjew 3C
Anatoljewka 5D, 6E
Andrewka 5C
(+) Andres 3D
Annental (e) 7E
Antschekrak 6F
Arbusinka 2E
Arnautowka 4E
Baden 7B
Balaitschuk (+Keller) 5D
Baraboi River 9D
Balka 4E
Balta 2B
Bdgarka (e) 7C
Beljajewka 8C
Bendery 6A
Beresan River 6F
Beresanski j-Liman 7E-7F
Beresowka Depot 5D
Bergdorf (e) 4B
Bessarabien 7B
Bessarabka 5D
Bessarabka (e) (Heinrichsdorf)
Bessarabka –Olgenfeld (e) 7E
Bezilowa (k) 6C
Blagodatnoje (k) (Mittelfeld) 7D
Blagojewo 6D
Blonskoje (k) 6C
Blumenberg 6E
Blumental (k) 6F
Bolschoi-Kujalnik River 4C
Bondarewka (k) 4E
Bratskoje 2E
Brinnowka (k) 6C
Budenyj (Seeberg) 5B
Bug Liman 4F, 6F—7F
Baigajewka (e) 6D
Bujalyk Depot 6D
Burkuny 6D
Chadschibiskij Lake 7D
N. Cherson railroad 6G
Christina (K)
(Nowo-Sofronowka) 3F
Christoforowka (k)
(Hornersdorf) 4D
Ch. Alexandrowka 7E
+Ch. Becker (e) 5C
Ch. Berbera (k/e) 5C
+Ch. Beutelspacher (e)
+Ch. Beza 6E
+Ch. Braun (e) 4C, 6C
Ch. Faas (e) 4B
Ch. Fischer-Franz (k) 6B
+Ch. Gerber (e)
(Nowo-Jwanowka) 4B
+Ch. Gall (e) 7D
+Ch. Hans (k) 6F
Ch. Hornbacher (e) 7E
Ch. Jesser (e) 5B
Ch. Kary (k) 4C, 6F
+Ch. Keller (e) 5C
+Ch. Köhler (e) 6C
Ch. Lomsaki (k) 6D
+Ch. Lutz (e) 3E
+Ch. Manne (k) 4E
Ch. Manne (k) 4E
Ch. Melhaff (e) 5B
+Ch. Metzker (e) 5C
Ch. Neuhof (e) 4C
*Ch. Ochsner (e) 2E
+Ch. Otschakow (k) 4E
Ch. Petrowka (e) 3B
+Ch. Poppen (k) 4E
Ch. Roth (e) 5C
Ch. Schelochowa (k) 6C
+Ch. Schmaltz 4E
Ch. Schmoll (e) (Neufeld) 4A
+Ch. Schmidt (k) 6E
+Ch. Schutzle 7D
+Ch. Schwartz 2E, 4E
+Ch. Trautmann (e) 4D
Trost (e) 5D
+Ch. Weiss (e) 5C
Ch. Welter 5B
Dalnik 8D
Datschnaja Depot 7D
Demisdowka 4D
Desinerowa (e)
(Wilhelmsaue) 4B
Dikowa (k) 6C
Diminski (k) 6B
+Ditrich (k) 4E
Dmitrijewka 7F
Dnjepr Bug Liman 7F
Dnjestr River 4A
Dobryj Lug (k) 5B
Domanewka 3E
Drusholjubowka 3D
Dt. Mandrowo (k) 7C
Dubassary 4A
Dubowa 4A
Dworjanka 3E
Eigenfeld (e)
(Sachanskoje) 4C, 6D
Elsass (k) 7C
Emmental (k) 7D
+Esslinger (e) 3E
*Felixdorf (k) 5C
Felsenburg (k) 3F
Fischer-Franzen (k) 6B
+Fontal (e) 2B
+Frank (e) 2D
Franzfeld (k) 8C
Freiberg (e) 5C
Freidorf (e) 5C
Freierde 5D
Freiland (k) 4C
Friedenfeld (e)
(Krabba-Ch.) 4B, 5C
*Friedenheim (k)
(Belajewka) 5E
Friedensorf (k)

(Michailowka) 3F
Friedenstal (e)
(Trigrad) 4B
*Freudenberg (k) 5D
Freudental (e) 5E, 8C
Bebiet Nikolajew 3F, 5G
Georgental (k) 7C
Getmanzy (k) 6C
Glinnoje 7B
Gluckstal (e) 5A
Gnadenfeld (e)
(Neikowo) 5D
Grebenik 6B
Grekowa (e) 3B
Grigoriopol 5A
Grigorjewka (k)
(Griese-Ch.) 4D, 7E
Gr. Liebental (e) 8D
Gromoklie River 3G
+Grossmann (e) 3C, 4D
Grünfeld (e) 5E
+Grüntal 3C
Guldendorf (e) 7D
++ Hahn 2D
Halstadt (k) 5F
Helenendorf (k) 5C
Helenental (e) 6B
Herrmannsdorf 6D
Hoffmannstal (e) 4F
Hoffnungsfeld (e) 5C
Hoffnungstal (e) 5C
Ingel 4G, 5C
Janowka 6C
Jegorlynzky Bucht 8F
Jelanez 3F
+Jelenowka 4B
+Jenner-Höfe (e) 3D
Jeremejewka (k)
(Bischofsfeld) 6C
Johannestal (e) 5E, 7C
Josefstal (k) 8C
Jrenenfeld (e) 5C
Jsbaschka (k) 5D
(Ch. Engel) 3D
Jwano Ljubowka 6D
*Kagarlyk (k)
(Freiberg) 7C
Kalogleja 8C
Kamenaja
(Ochsher) (e) 4E
Kamenka (k) 6C
Kandel (k) 7B

Kapustino-Rosenfeld (k) 7E
Kararshino 5C
Kardamytsch (e) 6B
Karlowka 3E
Karlsruhe (k) 5F
Karlstal (e) 7C
Karpowo Depot 7C
Kartakai (k) 5D
Kassel (e) 5E
Katarinental (k) 5F
Katharinental (k) 6C
+Keller 2E, (e) 6D
Kellersheim (k) 7C
Kijewo-Alexandrowka (k)
(Windhag) 5E
+Kirnitschki
(Jenner) 5D
Kl. Bergdorf (e) 5A
Kl. Freudental (e) 6D
Kl. Glückstal (e) 5B
*Kl. Hoffnungstal (e) 5C
Kl. Karlsruhe (k) 5F
Kl. Liebental (k) 8D
Kl. Neudorf (e) 6B
Kleefeld (e) 4C
Koblewo 7E
Kodymo River 2D
Konstantinowka 2E
Koscharka (e)
(Frische Quelle) 4B
Koschary (k) 6C, 6D
Kosinka (e) 6C
Kotowsk (Birsula) 2B
+Kraft 3C, 3D
Krassna 6E
+Krause 3C, 3D
Kriwoje Osero 2C
Krontal (e) 5A
Kubanka 7D
Kujanizkij Lake 7D
Kutschurgan Depot 6C
Kutschurganskij Lake 7B
Landau (k) 5E
Lenintal (e) 8C
Lenintal (k) 4E
Leonopol 4F
Lichtenfeld (e) 6C
Lidijewka 3E
Ljubaschewka 2C
Ljubin (e)
(Ch. Neusatz) 6E
Lubjanka-Friedensdorf (e) 6E
+Luisendorf 4F
Lustdorf (e) 8D
+Lutz (e) 3D, 3E
Majaki 8C
Malachowo-Sebastiansfeld (k) 6E
Malajescht 6B
Malajeschty 4A
Mannheim (k) 7C
Manuchin (e) 5B
Mardarowka Depot 3B
Marienberg (e) 3B
Marienheim (e) 4B
Mariental (k) 8D
Marinowka (Gut Vaatz) 2D
Marinowo Depot 5D
Marizina 6F
Marjanowka (k) 3D, 4C, 6B
Markewitsch 5D
Matischowka (k) 6C
Matka River 5A
Mauch-Höfe 4D
+Mehlhof (e) 3D
Mertwowod Lake 3E
+Mesena-Esslinger (e) 3E
*Michaelowka (k)
(Schobertdorf) 4D
Michaelowka (k)
(Slepucha) 4D
Michelsfeld 5C
Micheltal (k)
(Ch. Welter) 5B
*Milliardowka (k) 6C
N. Andrejaschewka (k)
(Neu-Schlössee) 6B
N. Annental (e) 7D
N. Amerika (k) 4E
N. Baden (k) 6D
N. Beresina (e) 5C
N. Berlin (e) 5C
N. Blumental (e) 6B
N. Elsass (k) 5C, 7C
N. Freudental (e) 5D
N. Gluckstal (e) 4A, 5C
+N. Josefstal 7C
N. Kaltscha 5E
N. Kandel (k) 5C, 5E
N. Kassel (e) 5C
*N. Katarinental 4E
N. Libenfeld (e) 7E
N. Lustdorf (e) 6D
N. Mannheim (k) 6D, 5C
N. Munchen (k) 4E
N. Nowo-Ukrainka train 2E


*N. Peterstal (e) 7C
N. Rastatt (k) 4E
*N. Rohrbach (e) 5E
N. Sawitzki (e) 6B
N. Schampol (e) 6D
N. Selz (k) 7C
*N. Speyer (k) 4E
N. Strassburg (k) 7C
N. Worms (e) 4E
++Nesselrode (e) 3E
Nesterenko (e) 5D
Netschajannoje 6F
Neu-Danzig 5G
Neuberg (e) 8D
Neudorf (e) 4A, (k) 3F
*Neufeld 6C
(Budjonow) (e) 5E
*Neuhöfen (e) 5D
Neuland 6C
Neusatz (e) 6E
Nikolajew 6F
Nikolajewka (e) 6D
(Esslinger) 4D
Nikolojewka II 3D
Nowa-Nikolajewka
(Hahnhofen) 2D
Nowaja-Odessa 4F
Nowokowo (Keller) 5D
Nowosjolowka 2E
Nowyj Bug 3G
+Ochsner (e) 3D
Odessa 8D
Olgino (k) 6C
Olgopol 3G
Ossinowka (e) 4C
Otrada (e) 4C
Otschakoff 7F
Owidiopol 9C
Perekreslowo Depot 4B
*Perpletowka (e) 5C
Peterstal (e) 8C
Petricho-Kowatsch (e) 6B
Petrowka (k) 6F
Ponjatowka (k) 6C
Popelnoja-Hoffnungsburg (e) 6E
Post (e) 3B
Priwolnoje 4G
Pschenjanoje (k)
(Neu-Petersburg) 6E
Rasdelnaja 6C
Rassnopol 5E
Rastatt (k) 4E
Ratenfeld (k) 4C
Rauche 5D
Rauchowka 5D
Reimarowka 4A
Renowka (k) 7F
+Repljachavo (Engel) 4D
+Roemmich (e) 2D, 4D
Rohrbach (e) 5E, 6D
Roksoljany 9C, 9D
Roller 6D
Rosaljewka (k) 6C
Rosenfeld (e) 5C
Rosenheim (k) 6E
Sachalski (k) 6B
Sacharjewka 4B
Sarotow (e)
(Balitzki) 4B
Satichje Depot 4B
Sawodowka 5D
+Schandt 4E
Scharowa (e) 5C, 5D
+Schatz 5E
Schatzen (k) 6A, 6B
Schibka 5A
Schimjotow (e) 6C
Schirajewo 4C
Schirnewo 2E
Schmidowka 6G
Schönfeld (e) (Makarowo) 4C
Schönfeld (k) 5F
Schtschasliwoje 2D
Schtscherbany 3F
+Schulz 4D
Schumann 3D
Schwaben 5C
+Schwartz 3C, 3D, 4D
+Schwarza (e) 5D
Seebach (e) 2B
Selinger (k) 4E
Selz (k) 7B
Serbka Depot 6D
Sherebkowo 5C
Sofiental (e) 3B
Sokolowo (+Keller) 5D
Sonnenbg (k) 5F
Speyer (k) 5E
Sswerdlowo 7D
Stanislaw 7G
Steinberg (k) 5F
Steinfeld (k) 2E
Stepanowka (k) 6C
Stern 7C
Strassburg (k) 7B
Sussanowka (k) 6D
Sulz (k) 5E
Taras-Schewtschenko 5D
Tarassowka 3D
Taschino 6E
Tatarka 8D
Ternowka 9D
Tichi-Kut (e) 6B
Tiefland 4C
Tilgulskij Liman 7E
Tiligula 6E
Tiligul River 3C
Tiraspol 6B
+Trautmann (e) 5E
Trichatz 5F
Troizkoje 3C
Tschebanka (k) 6C
Tschemerlejewka (k) 5F
Tscherna 3A
Tschibowka (k) 6D
Tschischewo (e) 5D
Tschitschigleja River 4D
Tschubawka Depot 4B
Tschubowka Depot 3B
Tusly 7E
Uljanowka (k) 5E
+Vaatz (e) 2D, 3D, 3E
+Vogt 3C
Walegozulowo 3C
+Wanner 3D
Wasiljewka (k) 6D
Wasnersensk 3E
Wasseljewka (e)
(Wilhelmstal) 6E
Waterloo (e) 4E
Weidemann 4E
Werba (k) 5C
Wesselinowo 4E
Wesselyjkeit 5F
Wikowa 6C
Wilhelmsfeld (e)
(Krassnyj Ch) 3B
Wisirka 7E
Wladimirowka (e)
(Wiesental) 5C
Woinitschi (e) 5A
Woljadinka 2A
Wolkowo (k)
(N. Liebental) 5D, 4D
Woltschij (k) 6F
Worms (e) 5E
Wradijewka 2D
Wyschina (e) 4B
Zentner (k) 6D

 


Permission to use any images from the GRHC website may be requested by contacting Michael M. Miller
North Dakota State University Libraries
Germans from Russia Heritage Collection
Libraries
NDSU Dept #2080
PO Box 6050
Fargo, ND 58108-6050
Tel: 701-231-8416
Fax: 701-231-6128
Last Updated:
Director: Michael M. Miller
North Dakota State University Library North Dakota State University North Dakota State University GRHC Home